Harrid ehk NK kogukonna haridusauhinnad on jagatud!

Harrid ehk Noored Kooli kogukonna haridusauhinnad - Noored Kooli kogukond tunnustab juba kolmandat aastat järjest inimesi, algatusi, ettevõtmisi, mis haridusmaastikul silma on jäänud. Kõik NK kogukonnaliikmed võivad nominente üles seada. Seejärel toimub kogukonnas hääletus ja võitjad kuulutatakse välja Noored Kooli sünnipäeval. Harride kujud on kolm aastat järjest meisterdanud Kadrioru Savitoa õpilased.

Auhinnad pälvisid:

  • Õppija Harri Noored Kooli 8. lend.

  • Julge Harri Indrek Lillemägi, Katri Hoogand ja terve Emili Kooli meeskond.

  • Muutuste Harri Kalamaja Avatud Kool

  • Hooliv Harri – Grete-Stina Haaristo

Õppija Harri nominendid:

NK 8. lend - NK 8. lennu osalejatest said kevadel Noored Kooli vilistlased ja nad on esimene lend meie ajaloos, kes jätkas täies koosseisus koolis. Nagu MÕK ütleb, pole õpetamist, on vaid üks suur ja pidev õppimine :) Olla õpetaja tähendab pidevat õppimist. Õppimist oma kogemustest, õnnestumistest ja ebaõnnestumistest. Kõik 8. lennu liikmed on pühendunud enda ja teiste arengule ning väärtustavad järjepidevat õppimist. Nad on oma valikuga - jätkata õpetajatena - meile kõigile eeskujuks! Tänu neile täieneb meie ühiskond loominguliste, heade sotsiaalsete oskuste, tarkade ja õnnelike õpilastega. P.S. Vaata videot, kus 8. lennu osalejad võtavad oma kaks aastat NK programmis kokku.

MTÜ Tagasi Kooli - Tagasi Kooli on kodanikualgatus, mille eesmärk on tugevdada Eesti koolide ja ülejäänud ühiskonna koostööd.  Alustades tegevust 30 külalisõpetajaga ja ühe "Tagasi kooli" nädalaga aastas, toimuvad alates 2013. aastast Tagasi Kooli külalistunnid terve kooliaasta jooksul. Tagasi Kooli on avardanud õpilaste maailma, suunanud külalisõpetajate kaudu nende elukäiku ning toonud õpetajatöö ja koolieluga tutvuma inimesi kõikvõimalikest valdkondadest (kusjuures mõnedest neist on saanud ka Noored Kooli osalejad või muidu osaajaga õpetajad!). Tagasi Kooli meeskond otsib pidevalt, kuhu on vaja edasi liikuda. Imetleme pidevas liikumises ja arengus olevat Tagasi Kooli!

Heidi Uustalu - Heidi Uustalu, Kiviõli I Keskkooli direktor, on Noored Kooli pikajaline koostööpartner, kellest õhkub usku ja tahet. Ta ütleb ise, et õpib kogu aeg ja läbi oma tõusude ja languste on näinud jälle uusi võimalusi. Heidi on meile suureks eeskujuks, inspiratsiooniks ja meie silmis kehastab ta Õppija Harrit.

TLÜ ainedidaktikud - TLÜ ainedidaktikutel on oluline roll Noored Kooli osalejate arenguteel. Osalejad ja vilistlased on öelnud, et TLÜ ainedidaktikute koolitustel saadud teadmised ja nipid on rakendatavad nende õpetajatöös, et ainedidaktikute koolitused vastavad nende ootustele ja vajadustele ning aitavad saavutada õppetööga seotud tulemusi. Noored Kooli osalejad alustavad oma õpetajateed teistmoodi kui ülikoolis õpetajaks õppinud. Et neid toetada, on ka Tallinna Ülikooli ainedidaktikud oma meetodeid kohandanud ja õppinud.

Arvamusfestival - Arvamusfestival on üks suve silmapaistvamaid üritusi, kus saavad kokku paljud organisatsioonid ja kodanikud, kes on huvitatud ühiskonnas aktuaalsetel teemadel kaasa rääkimisest ja üksteiselt õppimisest. Läbi aruteludel osalemise ja kuulamise on see suurepärane koht ja aeg, et õppida ja areneda. Kuna teemade ring on seal väga lai, pakub see suurepärast võimalust individuaalseks lähenemiseks ja iga “õppija” saab valida endale südamelähedase teema, mille arutelusid luua, jälgida või kus kaasa lüüa.

Teach For All - Teach For All´i võrgustik ühendab 40 Noored Kooli sõsarorganisatsiooni üle maailma. See on võrgustik, mis pakub meile pidevalt võimalusi õppida - konverentsid, õpikogukonnad, õppereisid, e-keskkonnad jne -  ja tahab ise õppida kõigi meie lugudest. Mida vajavad lapsed Indias? Millised väljakutsed on õpetajatel Belgias? Kuidas tegelevad õpimotivatsiooni teemaga õpetajad Armeenias? Meil kõigil on üksteiselt nii palju õppida!

NK meeskond - Noored Kooli meeskond õpib ja jagab oma õppimist. Nende ind ja kirg uute teadmiste ja oskuste õppimisel on imetlusväärne. Nad on meile eeskujuks

Julge Harri nominendid:

Indrek Lillemägi, Katri Hoogand ja terve Emili Kooli meeskond -  Imetleme Indreku (NK 7. lend) julgust asuda uue kooli direktori kingadesse ning jagada oma kogemusi ja õppimisi alustava koolijuhina (vt nt siia). Imetleme Katri (NK 8. lend) ja terve Emili Kooli meeskonna julgust võtta ette uue kooli loomine. Emili Kooli missiooniks on olla kool, kuhu iga laps tahab tulla, kool, kus õpilastest kasvaksid eneseteadlikud, heade õpioskustega, avatud ning hoolivad inimesed. Aitäh, et teete just seda, mida teete. Aitäh, et teete oma tööd südamega! Imetleme teie julgust ja elame teile kaasa!

Helo Meigas - Rohkem kui 10 aastat tagasi, kui Helo Meigas vedas toonases Hansapangas eest CSR tegevusi, mängis Noored Kooli programmi loomisel võtmerolli Helo julgus ja tulevikku vaatav pilk - Noored Kooli idee tuua haridusse inimesi teistest valdkondadest, oli toona uus ja ehk isegi ehmatav mõte. Tänu Helo julgusele muuta ettevõtte toetuspoliitikat ja investeerida 10 miljonit Eesti krooni uue haridust muutva programmi Eestisse toomisse, sündis Noored Kooli. Aitäh, Helo, julguse ja pühendumise eest. Aitäh, et aitasid Noored Kooli käima lükata ja edasi arendada.

Ettevõtlik Kool - Ettevõtlik Kool on haridusprogramm, mis on alguse saanud 2006. aastal Ida-Virumaalt ning on suunatud ettevõtliku õppe integreerimisele koolisüsteemi, et tõsta hariduse kvaliteeti ja seeläbi noorte edukust elus. Ettevõtlikkus õppes on hariduse eesmärgiks seatud ettevõtliku hoiaku kujundamine. Õppeprotsessis saab iga aineõpetaja kaasa aidata ja julgustada noort inimest olema tahan-suudan–teen eluhoiakuga, kes on julge algataja, otsib uusi lahendusi, on kõrge motivatsiooniga, tegutseb koos teistega, püstitab eesmärke, saavutab tulemusi, on vastutustundlik ja hooliv, on võimeline ise ennast analüüsima ning algatatud tegevused lõpuni viima. Programm suunab noori olema julged ning võtma vastutust.

Haridus- ja teadusministeeriumi välishindamise osakond - Haridus- ja teadusministeeriumi välishindamise osakond alustas sel aastal koolide headuse katsumist uut moodi ja see väärib tunnustust (vt Gümnaasiumite lisandväärtuse mudel). Kool on rohkem kui koht edetabelis ja tema edukuse näitajaid on rohkem kui ainult riigieksamid. Rahuolematust on palju, kuid  HTMi välishindamise osakond jätkab õppimist ja pingutamist, et leida ja tunnustada seda, mis on tunnustamist väärt. Imetleme nende julgust tegeleda oluliste teemadega, otsida vastuseid küsimustele, millele ei ole lihtsaid vastuseid.

Robert Kiviselg - Robert on Noored Kooli 10. lennu osaleja, kes kannab esimesest Noored Kooli koolitusest alates peas kollast mütsi :) Roberti jaoks pole nt mingi probleem Tallinna linna päeval spontaanselt leida tee lavale, et jagada publikuga oma mõtteid haridusest ning kutsuda inimesi üles võtma vastutust ja panustada haridusse. Kui see ei ole julgus, mis see siis on?! :D

Maailmakool - Maailmakool on MTÜ Mondo maailmaharidus- ja koolituskeskuse portaal, kuhu on koondatud Eestis toodetud ja tõlgitud maailmahariduse materjalid koolidele, õpetajatele ja noorsootöötajatele. Eriti tore ja kasulik portaal, kust õpetajad saavad tasuta ligipääsu olulistele materjalidele, kutsuda koolitajaid või ise tunde põnevamaks teha läbi globaalsete teemade. Maailmakooli teemasid annab igasse tundi integreerida ning valida ka sõpruskoole Ugandas, Keenias või Ghanas. Äge ettevõtmine, mis julgustab ka õpetajana oma silmaringi avardama!

Muutuste Harri nominendid:

Eve Eisenschmidt - Eve Eisenschmidti kogemustepagasisse kuulub muu hulgas TLÜ Haapsalu Kolledži direktori ja TLÜ arendusprorektori roll, kutseaasta programmi loomine ning  TLÜ Haridusteaduste instituudi professori amet. 10 aastat tagasi ei uskunud paljud, et õpetajaks saab saada teisiti kui ülikooli õpetajakoolituse kaudu. Eve uskus muutustesse, uskus katsetamisse. Uskus muutuste vajalikkusesse ja oli valmis selle nimel riskima. Just Eve on aidanud üles ehitada ja läbi aastate arendada TLÜ ja Noored Kooli koostööd. Eve seisab alati parimate lahenduste ja kõrge kvaliteedi eest - seda ka siis, kui see tee ei ole kergemate killast. Eve kehastab meie silmis Muutuste Harrit.

Tagasi Kooli karjääriõpetuse valikkursus - Uutmoodi karjääriõpetus paneb keskmesse õpilaste endi vajadused ja huvid ning annab õpilastele võimaluse kogeda just seda, mida nemad oluliseks peavad. Ise luuakse aine sisu, kutsudes huvitavaid esinejaid ning külastades asutusi, millega noored soovivad oma tulevikku siduda. See annab õpilastele võimaluse näha, kas seni huvitanud ala ka päris elus tõesti põnev on. Tagasi Kooli karjääriõpetuse valikkursus on musternäide õpilaste vajadustest lähtuvast õppest, näidates niimoodi laiemat eeskuju kogu Eesti õpetajaskonnale ning olles niimoodi muutuva õpikäsituse levitaja.  Loe Tagasi Kooli loodavast karjääriõpetuse valikkursusest lähemalt siit.

Vaikuseminutid - Vaikuseminutite algatuse eesmärgiks on viia kõigile kasulikud enesekohased oskused võimalikult paljude lasteni, muutes tähelepanu ja meelerahu harjutused lihtsalt kättesaadavaks ja rakendatavaks Eesti õpetajate ja lapsevanemate jaoks. Algatus aitab märgata paremini enda sees ja ümber toimuvat, et olla tähelepanelik ja hooliv nii enda kui teiste suhtes - just see, mida koolid ja õpilased täna vajavad. Loe Vaikuseminutite algatusest lähemalt SIIN.

Liisi Sarap - Liisi on Noored Kooli 8. lennu vilistlane, kes programmiga liitudes tegi julge kannapöörde - otse Peruust Sinimäele :) Ka vilistlasena jätkab Liisi tööd Sinimäe Põhikoolis. Liisi on andnud Sinimäe Põhikoolile uue hingamise - ta teeb oma tööd suure pühendumusega ning on väga aktiivne kogukonnaliige.

Kogukonnapraktika - Kogukonnapraktika on kodanikuhariduse teemaline programm, mis viib gümnaasiumide õpilased ühiskonnaõpetuse aine raames kohalikesse vabaühendustesse praktikale. Ikka selleks, et noored saaksid paremat aimu, millega vabaühendused tegelevad ja kuidas oma tööd korraldavad, ning oskaksid tulevikus kaaluda pikaajalisemat vabatahtlikku tegevust, vabaühenduses töötamist või oma MTÜ loomist. Vot nii muutused alguse saavadki!

MTÜ Hoovõtukeskus - MTÜ Hoovõtukeskuse eesmärgiks on ennetada noorte põhikoolist väljalangemist, ennetada koolikohustuse mittetäitmist ning aidata kaasa õpilaste enesekindluse tõusule ja sotsiaalsele arengule, et haridustee ei jääks poolikuks ning põhikoolihariduseta töötute hulk ei suureneks. Noorte toetamiseks on MTÜ Hoovõtukeskus programmi “Sära silma!” raames kasutusele võtnud mentorperede süsteemi, kus ühte sellisesse perekonda kuuluvad kolm tugiisikut ja kolm abivajajat last - muutus sünnib koostöös ja läbi inimliku kontakti. Elame teie tegevusele kaasa!

Kristi Saare - Kristi on Noored Kooli 5. lennu vilistlane, kes töötab õpetaja ja õppejuhina Tallinna Pelgulinna Gümnaasiumis ning veab eest Naisinvestorite klubi. Ta on leidnud oma kutsumuse ning ühendanud õpetamise ja finantsmaailma. Kristi loob muutust - ta edendab investeerimisharidust ja muudab/kujundab ühiskondlikke hoiakuid (vt nt investeerimise blogiinvesteerimisraadioe-raamat sellest, kuidas alustada investeerimisega).

Kalamaja Avatud Kool - Kalamaja Avatud Kool näeb vaeva ja pingutab, et tuua Eestisse mitmeid uusi õpipraktikaid - mitmesuunaline keelekümblus, projektõppe mitte ainult projektidena, vaid õppetöö loomuliku osana. Tähelepanu pööratakse praktilistele elulistele oskustele ja väärtustatakse kogukonda kui olulist õpekeskonda ja -ressurssi. Tegevus on läbimõeldud ja südamega tehtud ning seega toob oma eeskujuga loodetavasti muudatusi teiste koolide õpikäsitusse.

NK meeskond - Noored Kooli meeskond on läbi aastate haridusmaastikku järjepidevalt muutnud, nad on ise olnud muutuste tuules ja kõige selle juures innukalt eest vedamas NK nimelist haridusmuutust.

Hooliva Harri nominendid:

Triin Ulla - Triin on NK 6. lennu vilistlane, kes õpetab viiendat aastat Tallinna Mustamäe Humanitaargümnaasiumis vene emakeelega noortele eesti keeles ajalugu ja ühiskonnaõpetust. Viis, kuidas ta oma õpilastest ja nendega koos töötamisest räägib, on inspireeriv ja sütitav - Triin hoolib oma õpilastest, ühiskonnast, inimestest. Triinu kaasalöömisel on käivitunud Eesti-siseste Noortekohtumiste projekt, milles saavad kokku eri keelt kõnelevad põhikoolinoored, et õppida üheskoos midagi uut.  Loe Triinu mõtetest ja tegemistest lähemalt SIINSIINSIIN ja SIIN.

Grete-Stina Haaristo - Grete-Stina Haaristo on NK 9. lennu osaleja, kes töötab  teist aastat Palal, Jõgevamaal. Lisaks õpetaja ametile on saanud temast ka eestvedaja kohalikus kogukonnas. Ta on aineõpetaja, klassijuhataja, huvijuht, noortekeskuse juht, huviringide juhendaja ja mitmete kooli projektide eestvedaja. Grete-Stina HOOLIB inimestest enda ümber rohkem kui keegi seda temalt oodata julgeks ning seetõttu teeb ja jõuab ta rohkem kui üks lihtsurelik jõuda tohiks. Käivad ka kuulujutud, et Grete-Stina päevas on rohkem kui 24 tundi. Vt vaata videot Grete-Stinast ja Sa mõistad, millest me räägime :)

Aku Sorainen - Aku Sorainen on Noored Kooli toetaja, kes jagab meie indu suurendada vene emakeelega noorte võimalusi väga heale haridusele. Tal on oma visioon ja missioon, mis on olnud meie partnerluse aluseks. Ta hoolib neist, kel on vähem võimalusi Eesti ühiskonnas.

NK tuutorid - NK programmi osalejad kirjutavad: "Just meie tuutorid pakuvad meile hoolivust ning nõu, ka siis, kui me ise ei oska seda paluda ega soovida. Nad on alati olemas, see on oluline tugi meie teekonnal."

Alustavat õpetajat toetav kool Alustavat õpetajat toetav kool on algatus, mis kasvas välja NK HaridusIDU-st, kus kokku sai kamp NKlasi, kes tundsid, et alustava õpetaja toetamine koolis on oluline teema, millega tegeleda. Algatus pöörab tähelepanu sellele, et koolid väärtustaksid seda, kui nende meeskonnaga liitub uus õpetaja ja kuidas kool saab omalt poolt panustada sellesse, et õpetaja sulanduks kooliperre, tunneks ennast koolis hästi ja oleks motiveeritud koolielusse panustama.

Kutseaasta - Kutseaasta on väga paindlik ja vastutulelik toetusprogramm, kus alustavatel õpetajatel on võimalik kogemusi jagada ja samal ajal ka ennast täiendada. Eriti tore ongi see, et kõikidel on võimalik sinna tulla ja algajaid õpetajaid väga oodatakse. Õpetajatel on ka võimalik vastavalt oma soovidele õpitavat kujundada. Loe Kutseaasta programmist lähemalt SIIN.

NK lõunad - NK lõunad on üks tore ettevõtmine, mis (taas)ühendab NK kogukonna liikmeid. Ühise lõunalaua taga kuulatakse, räägitakse, vahetatakse ideid ja kogutakse inspiratsiooni, näitab see ju üksteisest hoolimist ning ühtekuuluvustunnet. #NKlõunad

Kino Sõprus sari "Klassiga kinno" - Kinos Sõprus on põnev sari "Klassiga kinno", mille raames näidatakse harivaid ja huvitavaid filme, mida võiks just klassiga vaadata. See pakub alternatiivi tavalisele tunnile ning võimalusi edasisteks aruteludeks. Samuti tehakse sarju kirjandusklassikast, mis on ka eeskätt just noortele suunatud.

"Alustava õpetaja aabits" (Laura Komp, Silvia Kuusk ja kirjastus Maurus) - Noored Kooli võrgustikul on kogunenud palju teadmisi ja kogemusi, hea on neid ise kasutada, aga heatahtlik - jagada. See on hoolimine igast alustavast õpetajast ja nende õpilastest. Aitäh, Laura, Silvia ja kirjastus Maurus, et "Alustava õpetaja aabitsa" väljaandmise kallal usinalt töötate!