Korduma kippuvad küsimused

+ Kes saab Noored Kooli programmi kandideerida?

Programmi saavad kandideerida inimesed, kes

  • on omandanud kõrghariduse varem või vahetult enne programmiga liitumist (järgmise lennuga liitumiseks peab ülikool olema lõpetatud koolis töötamisele eelnevaks suveks)
  • ei ole omandanud õpetajaharidust või kui on, siis sellest on möödas vähemalt 10 aastat ja selles ajavahemikus pole inimene töötanud õpetajana koolis

+ Kas varasem õpetajana töötamise kogemus on vajalik?

Programm ei eelda varasemaid teadmisi või kogemusi õpetajatööst, kuid ootame, et kandidaadid tunneksid haridusvaldkonna, inimestega töötamise, õppimise ja arengu vastu siirast huvi ning oleksid valmis kaheks aastaks õpetamisele pühenduma. Programmi ei saa kandideerida inimesed, kes on töötanud üldhariduskoolis õpetajana enam kui poole koormusega rohkem kui ühe õppeaasta.

+ Kas mul on lubatud õpetajana töötada, kui ma pole omandanud õpetajamagistrit?

Jah, õpetajana võib töötada ka magistrikraadi omamata. Sellisel juhul sõlmitakse kooliga tähtajaline tööleping.

+ Kas saan hakkama, kui ei ole õpetajaks õppinud ega varem õpetajana töötanud?

Programm on suunatud inimestele, kes ei ole varem õpetajaks õppinud ega oma pikaajalist õpetajana töötamise kogemust. Programmi raames toimuv ettevalmistuskoolitus on intensiivne, kuid väga praktiline ning õpetajatööks vajalikud oskused tuleb omandada kiiresti. Õppimine ja oskuste arendamine jätkub kahe aasta vältel. Noored Kooli koolitus- ja tugiprogramm on loodud selleks, et anda osalejatele õpetajatööks ja haridusvaldkonna arengukohtade mõtestamiseks vajalikud teadmised. Omandatud oskusi pidevalt lihvides ning jätkuvalt kõrgemaid arengueesmärke seades on osalejal võimalik kujuneda heaks õpetajaks ja omada mõju ka kogu koolile või laiemale kogukonnale.

+ Kas Noored Kooli programm eelistab mingi kindla eriala lõpetanud inimesi?

Oleme avatud kõigi erialade lõpetajatele, kes on valmis õpetama koolis vähemalt üht järgmistest põhiainetest: matemaatika, inglise keel, vene keel, eesti keel ja kirjandus, ajalugu ja ühiskonnaõpetus, bioloogia ja loodusõpetus, füüsika, keemia, geograafia.

+ Millist ainet saan õpetada?

Kandideerimisavalduses saab kandidaat märkida oma aine-eelistused. Valikus on ajalugu ja ühiskond, eesti keel ja kirjandus, bioloogia ja loodusõpetus, keemia, füüsika, matemaatika, geograafia, inglise keel, eesti keel teise keelena, vene keel võõrkeelena. Pärast programmi valituks osutumist selgitatakse koos TLÜ ainedidaktikuga välja, kas kandidaat on pädev soovitud õppeainet õpetama või peaks valima mõne teise aine. Seejärel leitakse osalejale partnerkool, mis vajab vastava aine õpetajat. Kindlasti ei suunata osalejat õpetama ainet, milles ta pole kompetentne.

+ Olen õppinud eriala, mis ei vasta üks-ühele kooli õppeainetele - kas saan siiski programmi kandideerida?

Saad! Aine ja eriala ei pea olema üks-ühele seotud, oluline on Sinu huvi, motivatsioon ja reaalne võimekus. Näiteks võib maastikuarhitekt õpetada matemaatikat, geenitehnoloog bioloogiat või eesti filoloog hoopis inglise keelt. Selle, kas oled valmis õpetama ainet, mis ei vasta otseselt Sinu ülikoolis õpitud erialale, selgitatakse välja koos TLÜ ainedidaktikuga pärast programmi kandideerimist.

+ Kas kaks aastat programmis osalemist on kohustuslik?

Jah, programm eeldab täisajaga pühendumist kaheks aastaks. See on optimaalne aeg, et osaleja jõuaks läbida arenguprogrammi ning saavutada koolis häid tulemusi. Kui esimene aasta kulub osalejatel suures osas baasoskuste õppimisele, siis teisel aastal on võimalik omandatud teadmiste ja kogemuste varal oma mõju tundides, koolis ja kogukonnas laiendada.

+ Kas programmis saab osaleda ka teise töö või õppimise kõrvalt?

Töötamine õpetajana ja programmis sisalduv täiendkoolitusprogramm annavad kokku enam kui täiskoormusega töökoha, mistõttu ei pea me reaalseks, et osaleja lisaks programmile mujal töötaks või õpiks.

+ Kas programmiga liitudes ei jää millekski muuks aega?

Nagu iga uue töökoha puhul, võtab tööle sisseelamine aega ja energiat. Sisseelamise kiirus oleneb inimese motivatsioonist, ajaplaneerimise oskusest jms. Programm saab olema intensiivne, kuid iga programmis osaleja peab töötama selle nimel, et leida enda jaoks sobiv tasakaal ning võtta aega sõprade ja perega suhtlemiseks või muul moel energiavarude taastamiseks. Lubame, et igav ei hakka ja koolis kogetavad võidud on vaeva väärt.

+ Kui palju osalejaid programmi vastu võetakse?

Noored Koolil ei ole kindlat kohtade arvu - võtame vastu kõik kandidaadid, kes meie valikukriteeriumidele vastavad ja valikuprotsessi edukalt läbivad. Võrdluseks saame öelda, et 16. lennus on 30 osalejat ja 17. lennus 40.

+ Millal on avalduste esitamise tähtaeg?

Noored Kooli 18. lennu kandideerimistähtajad on 15.10.2023, 26.11.2023 ja 03.03.2024.

+ Millal toimuvad intervjuu ja teised kandideerimisprotsessi etapid?

18. lendu kandideerides on etapid järgmised:

Viimane avalduste esitamise tähtaeg on 3. märtsil kell 23.59.

Avalduse etapi edukalt läbinud kandidaadid jätkavad kandideerimist praktilises voorus, mis toimub 16. märtsil Tallinnas ja 17. märtsil Tartus.

Praktilisest voorust edasi pääsenud kandidaate ootab ees intervjuude voor, mis toimuvad märtsi lõpus - aprilli alguses. Täpsed kuupäevad anname teada edasipääsenutele. Lõpliku vastuse, kas oled valitud 18. lennu liikmeks, saad 10 tööpäeva jooksul pärast intervjuud.

+ Millal alustan programmis osalemist, kui mind välja valitakse?

18. lennu osalejad alustavad ettevalmistuskoolitusega mais 2024.

Sellele eelnevad üksikud kohtumised, mis aitavad osalejal programmi sisse elada. Suvel läbivad osalejad 6-nädalase ettevalmistuskoolituse, mille käigus omandatakse baasteadmised, oskused ja hoiakud tööks õpetaja ja eestvedajana. Kõik koolitused toimuvad Tallinna Ülikoolis või Zoomis, välja arvatud linnalaager, mis toimub Narvas.

+ Millised on teised võimalused õpetajaks saada?

Õpetajakoolitust pakuvad Tallinna Ülikool ja Tartu Ülikool, samuti Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledž ja Tartu Ülikooli Narva Kolledž. Kui soovid väiksemas mahus õpetamisega tegeleda, siis uuri Tagasi Kooli ja Asendusõpetajate programmi kohta.


Ettevalmistuskoolitus

+ Millal toimub ettevalmistuskoolitus?

Ettevalmistuskoolitus algab 18. lennul mais 2024 ja kestab kokku 6 nädalat - enne jaanipäeva R-L ja pärast jaanipäeva 2-3 nädalaste perioodidena Tallinna Ülikoolis ning Narvas. Täpsemad kuupäevad: 17.-18. mai Tallinna Ülikoolis; 25. mai Zoomis; 31. mai- 1.juuni Tallinna Ülikoolis; 8. juuni Zoomis; 14. -15. juuni Tallinna Ülikoolis, 25.-28. juuni Tallinna Ülikoolis; 1.-5. juuli Narvas; 8. - 12. juuli Narvas; 6. - 9. august Tallinna Ülikoolis; 12. august Zoomis; 13. - 16. august Tallinna Ülikoolis.

Küsi lisa [marie@nooredkooli.ee]

+ Kus ma koolituste ajal elan?

Kui koolitus toimub Tallinnas, hoolitsevad osalejad oma ööbimise eest ise. Kui koolitus toimub väljaspool Tallinna, korraldab ööbimise Noored Kooli. Näiteks Narva linnalaagri ajal elatakse koos ühes hotellis, mis pakub osalejatele võimaluse üksteisega paremini tuttavaks saada ning kasvada meeskonnaks, kes on üksteisele programmi kestel tugevaks toeks.

+ Kas ma saan ettevalmistuskoolituse ajal palka?

Palka osalejad ettevalmistuskoolituse ajal ei saa, kuid kõik Noored Kooli koolitused on osalejatele tasuta. Noored Kooli katab osalejate ööbimis- ja toitlustuskulud kahenädalase linnalaagri ajal Narvas. Tallinnas toimuvate koolituste ajal hoolitsevad osalejad ise oma ööbimise ja toitlustuse eest.

+ Kas ma olen ettevalmistuskoolituse lõpuks kvalifitseeritud õpetaja?

Ettevalmistuskoolitusel omandatakse teadmised ja oskused, mis on vajalikud, et 1. septembril klassi ette astuda. Õpingud jätkuvad kahe aasta jooksul ja lõppevad mõlemal aastal juunis eksami või eksamitöö esitamisega. Programmi lõpuks on osalejad läbinud 60 EAP väärtuses õpetajamagistri õpinguid ning võivad soovi korral astuda Tallinna või Tartu Ülikooli õpetajakoolituse magistrantuuri õpingute lõpetamiseks. Magistrikraadi omandamiseks ja õpetajaks kvalifitseerumiseks tuleb ülikoolis lisaks programmis õpitule läbida ainealased õpingud (ca 30 EAP), vabaained (ca 15 EAP) ja kirjutada magistritöö (15 EAP). Osalejad, kellel on enne programmiga liitumist magistrikraad, võivad juba esimesel aastal taotleda õpetajakutset Eesti Õpetajate Liidust, et omandada õpetaja kvalifikatsioon.


Õpetamine koolis

+ Millistes koolides osalejad õpetavad?

NK osalejad töötavad koolides, mille õpilastel on Eesti keskmisest suurem tõenäosus piirduda põhiharidusega. Koolide valimine algab maikuus, kui on selge, millised on koolide vajadused. Noored Kooli koordineerib osalejate koolidesse kandideerimist. Selleks, et teada, millised koolid on NK osalejate jaoks valikus, ootame ära käesoleva aasta andmed ning seejärel vaatame edasiõppimise määra viimase kolme aasta keskmist näitajat iga kooli kohta riigi haridusandmete portaalist Haridussilm:

www.haridussilm.ee → tulemuslikkuse mõõdikud → alus- ja põhihariduse tulemuslikkus → vali menüüst maakonna ja KOVi järgi kool → vt näitajat “Keskhariduse omandanute osakaal 4 aastat pärast põhikooli lõpetamist, %” → arvuta viimase kolme aasta keskmine tulemus.

Uue kooliga alustame koostööd, kui selle viimase kolme aasta keskmine on Harjumaa ja Tartu koolide puhul alla 75% ja teistel koolidel alla 80%. Koostööd jätkame kooliga, kuni viimase kolme aasta keskmine jõuab Harjumaa ja Tartu koolidel 80%-ni ning teistel koolidel 85%-ni. Meile on oluline, et kooli juhtkond soovib teha pikaajalist koostööd NK programmiga õpilaste eduka edasiõppimise nimel. Kool seab prioriteediks, et kõik õpilased jõuaksid vähemalt keskhariduse omandamiseni ega katkestaks õpinguid enneaegselt. Samuti peab kool tagama NK osalejale täiskoormusega töö õpetajana vähemalt kaheks aastaks, võimaldama tal osaleda kõigil programmi koolitustel ja toetama teda lähtudes Alustavat Õpetajat Toetava Kooli põhimõtetest.

+ Millistes koolides osalejad ei õpeta?

NK osalejad ei tööta programmi ajal erakoolides, erikoolides, täiskasvanute koolides, kutsekoolides, ainult gümnaasiumiastmega koolides ega koolides, mis juba täna näitavad väga häid tulemusi. Samuti ei saa NK osalejana õpetada ainult gümnaasiumiõpilasi ega ainult oskus- ja valikaineid, kuna õpilaste edasiõppimist takistavad probleemid saavad üldjuhul alguse nooremates kooliastmetes ja põhiainetes.

+ Kus koolid asuvad?

Koole, milles Noored Kooli osalejad saavad töötada, on üle terve Eesti. Kõige vähem võimalusi kooli leidmiseks on Noored Kooli osalejal Tartu linnas ja saartel - Tartu linnas sellepärast, et enamik Tartu koole on juba Eesti keskmisest edukamad, ning saartel on täitmata õpetajakohti enamasti väga vähe.

+ Kas mind suunatakse kindlasse kooli või saan ise valida kooli, kuhu tööle lähen?

Kooli saab ise valida, lähtudes Noored Kooli eesmärkidest ja valikutest. Koolivalikut koordineerib NK meeskond, soovitades igale osalejale lähtudes tema piirkonna- ja aine-eelistustest partnerkoolide tööpakkumisi. Osalejad kandideerivad tööpakkumisele avatud konkurssil, saades selleks individuaalset nõustamist ja tuge NK meeskonnalt. Esimeses järjekorras kandideerivad NK programmi osalejad partnerkoolidesse, kus juba töötab NK osalejaid või vilistlasi. Juhul, kui olemasolevate partnerkoolide vabade töökohtade hulgas ei ole osalejale sobivat pakkumist, võib kandideerida teiste koolide tööpakkumistele, mis vastavad NK tingimustele ja soovivad saada partnerkooliks. Mida paindlikum on osaleja kooli asukoha suhtes, seda kiiremini läheb koolivalik.

+ Millal selgub, millises koolis ma õpetama hakkan?

Enamik osalejaid teeb kooliga kokkuleppe mais-juunis. Meie eesmärk on leida kõigile osalejatele koolid jaanipäevaks, kuid täiesti normaalne on ka, kui otsimine jätkub augustis pärast koolide suvepuhkusi.

+ Kas minuga samas koolis õpetab ka teisi Noored Kooli õpetajaid?

Eelistame koole, mis on valmis vastu võtma vähemalt kaks programmis osalejat või kus töötavad Noored Kooli vilistlased.

+ Kas töötan samas koolis mõlemal programmi aastal?

Jah. Kooli vahetamine kahe aasta jooksul võib juhtuda vaid väga mõjuvatel põhjustel (kooli sulgemine jms), sest õpetajate vahetumine ei mõju õpilastele üldiselt positiivselt, kui õppeprotsessis kaob järjepidevus. Kui vähegi võimalik, püüab kooli juhtkond koos osaleja ning Noored Kooli meeskonnaga tekkinud probleemid teiste vahenditega lahendada.

+ Millistes vanuseastmetes osalejad õpetavad?

Reeglina õpetavad Noored Kooli osalejad põhikooliõpilasi ehk 1.-9. klassis. Täiskoormuse saamiseks võib väikses mahus õpetada ka gümnaasiumis.

+ Kui suur on osaleja töökoormus nädalas?

Osalejad töötavad õpetajana 0,8-1,0 koormusel. Õpetaja üldtööaeg on 35 tundi nädalas, kuid alustavad õpetajad töötavad reeglina tegelikkuses natuke rohkem. Kindlat kontakttundide arvu, mida õpetaja peaks 35 üldtöötunni sees jõudma anda, pole riiklikult määratud. Noored Kooli osaleja töökoormus on jagatud 4 tööpäeva peale – reeded on osalejatele vabad, et võimaldada neil osaleda programmi koolitustel. Noored Kooli koolitused toimuvad üle nädala reedeti ja laupäeviti Tallinna Ülikoolis.

+ Kas lisaks ainetundide andmisele pean olema ka klassijuhataja?

Klassijuhataja ülesannete võtmine ei ole kohustuslik ega esimesel aastal soovituslik. Teisel aastal on soovi korral võimalik selle kooliga läbi rääkida.

+ Kui palju pean panustama õpilastele klassivälise töö organiseerimisse?

Klassivälise töö maht oleneb osaleja aktiivsusest ja võimalustest. Programmi teisel aastal eeldatakse igalt osalejalt oma koosloomeprojekti teostamist. Paljud meie varasemate lendude vilistlased on käivitanud koolis õpilastele suunatud huviringe jms.

+ Kas minust saab programmi lõppedes õpetaja?

Pärast kahte aastat on osalejatele kõik teed avatud – igaüks saab otsustada, kas ta soovib jätkata töötamist õpetajana, minna edasi õpingutega ülikoolis või suunduda hoopis mõnda teise valdkonda. Need, kes soovivad õpetamisega jätkata, saavad omandada magistrikraadi ja õpetajakutse, läbides ülikoolis lisaks programmis õpitule ainealased õpingud (ca 30 EAP), vabaained (ca 15 EAP) ja kirjutades magistritöö. Programmi jooksul omandatud õpetaja kutseõpingute 60 EAP-d tunnustavad nii Tallinna Ülikool kui Tartu Ülikool. Kui osalejal on mõne teise eriala magistrikraad, on tal võimalus taotleda Eesti Õpetajate Liidus õpetajakutset.

+ Millisel lepingulisel alusel ma programmis osalen ja kui suur on õpetaja palk?

Programmis osalejad töötavad koolis töölepingu alusel ning saavad oma töö eest tasu sarnaselt teistele täistöökoormusega töötavatele alustavatele õpetajatele.

Õpetaja riiklik brutopalga alammäär on alates 2024. aastast 1803 eurot kuus (Ida-Virumaal 2623 eurot). Mitmed koolid pakuvad lisaks palgale ka muid hüvitisi.

+ Mis juhtub, kui ma pean mingil põhjusel programmi pooleli jätma?

Loodame, et programmi katkestamine toimub vaid erandkorras, kuna igasse osalejasse on tehtud investeeringud. Selleks, et programmis osaleksid inimesed, kes on väljakutseks valmis, tuleb soovijatel läbida põhjalik valikuprotsess ning kindlasti annab tööst hea ettekujutuse põhjalik ja intentsiivne ettevalmistuskoolitus. Kui siiski selgub, et programm pole osaleja jaoks sobiv, ei tule tal vastumeelselt programmis jätkata. Katkestamisega seotud asjaolud ja tagajärjed on sätestatud osaleja ja Noored Kooli Sihtasutuse vahel sõlmitud lepingus.


Tagasiside

+ Milline on osalejate tagasiside programmile?

Osalejad on kokkuvõttes programmiga väga rahul. Nt 13. lennu osalejatest 86% valis küsimuse "Kas soovitaksid Noored Kooli programmi heale kandidaadile?" vastuseks 10 punkti skaalal kas 10 või 9, ülejäänud 14% valisid vastuseks 8 või 7.