Sild kahe maailma vahel: 18. lennu osaleja Yulia Krekhkhova kirjutab õppija kogemusest õpetaja südamesse
Yulia Krekhkhova on Noored Kooli 18. lennu osaleja ning õpetab Maardu Põhikoolis eesti keelt teise keelena ja muusikaõpetust.
Noored Kooli osaleja Yulia Krekhkhova
Üks aasta on möödunud kiiresti, kuid on õpetanud rohkem, kui oleksin osanud oodata. Õpetajana olen kasvanud koos oma õpilastega – iga päev tuletab mulle meelde, miks ma selle teekonna ette võtsin.
Täna õpetan eesti keelt vene emakeelega lastele. See pole minu jaoks lihtsalt töö – see on väga isiklik lugu. Õppisin ise eesti keelt keskkonnas, kus keelt kuulsin peamiselt ainult mõnedes tundides. Kooliajal ei saanud ma kunagi päriselt aru, miks see nii oluline on. Alles siis, kui astusin ülikooli ja tundsin end esimestel kuudel täielikult abituna, mõistsin, kui suur võimalus oli jäänud kasutamata.
Ma saan aru, mida tunnevad minu õpilased: kui raske on õppida keelt, mida nad oma igapäevaelus peaaegu ei kuule; ja kui lihtne on kaotada motivatsiooni, kui tundub, et õpitav keel ei puuduta nende elu üldse.
Mõistan hästi ka, kui raske on noortel keskenduda kuivale ja rangelt akadeemilisele õppimisele, mistõttu püüan tuua tundidesse liikumist, rõõmu ja seoseid päriseluga.
Paljude laste jaoks on kool seotud kohustuste, töö ja raskustega. Jah, õppimine nõuab pingutust, võtab aega ning vajab distsipliini ja motivatsiooni. Kuid usun, et igat õppeprotsessi saab muuta huvitavamaks ning näidata lastele, et ka keerulisi samme saab teha särtsuga, eriti siis, kui tegutsetakse koos ja toetatakse üksteist.
Lõppkokkuvõttes tahaksin ka ise, et õppetöö ei oleks ainult kohustus, vaid pakuks vahel ka lõbu.
Kui näen, kuidas laste silmad löövad särama, kui nad õpivad uue sõna või suudavad esimest korda moodustada lause, tean, et olen teinud midagi õigesti.
Õpetaja Yulia Krekhkhova Noored Kooli Narva linnalaagris
Minu enda kogemus õppijana aitab mul täna paremini mõista oma õpilasi. Viga ei ole läbikukkumine, vaid loomulik osa õppimise ja kasvu teekonnast: proovi, katseta, improviseeri – see on seiklus!
Ma usun, et keel ei ole ainult tööriist suhtlemiseks, vaid ka sild uute võimaluste, sõprade ja unistuste poole. Ma tahan, et mu õpilased tunneksid, et eesti keel võib olla nende maailm, mitte võõras kohustus.
Noored Kooli väärtused on saanud minu igapäevaseks kompassiks. Iga tund, iga vestlus, iga väike edusamm viib edasi – mitte ainult keeleõppes, vaid ka enesekindluse ja avatuse kasvus.