Vilistlaste ja osalejate inspiratsioonikäik Tartu koolides3 minuti lugemine

Ühel aprillikuu hommikul startisid varavalges Tallinnast ja natuke hiljem muudest Eesti punktidest grupp Noored Kooli osalejaid ja vilistlasi, et sõita Tartusse põnevaid koole külastama.

Vilistlased organiseerisid Noored Kooli kogukonnale õppekäigu Tartu koolidesse. Juhtkondadega kohtuti ja tunde külastati Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasiumis, Tartu Katoliku koolis ja Tartu Luterlikus Peetri koolis. Õhtu lõpetas kohtumine haridusuuendajatega Avita kirjastuses, et kuulda Tartusse Ihastesse plaanitava uue kooli loomisest.

Hommik algas Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasiumis, kus nägime 4 erinevat tundi. Mõned meist said ise terve tunni Noored Koolist rääkida ja õpilaste küsimustele vastata, teised nägid tavalisi, häid ja väga häid ainetunde. Juhtkonnaga vestluses rääkisime pikalt sellest, mis raskused kaasnevad õpetajate, õpilaste ja koolijuhtide jaoks sellega kui uus kool luuakse varem eksisteerinud koolide liitmisel. Pingeid on olnud ja tuleb ilmselt veel, aga hästi oli näha ja tunda ka püüdlust uue kultuuri ja õpikäsitluse suunas. Kooli juhtkond rääkis palju koostööprojektidest (erinevate kõrgkoolide ja ülikooliga ning teiste gümnaasiumitega) ja põnevatest ning praktilistest valikainetest ja moodulitest, mida püütakse oma õpilastele pakkuda.

Edasi liikusime Katoliku kooli, mis on juba pikemalt (aastast 1993) eksisteerinud erakool ja -lasteaed Tartus. Vähem kui aasta tagasi asus kooli juhtima noor direktor Heiki Haljasorg. Tema rääkis meile põhjalikult Katoliku kooli ajaloos ja tulevikuunistustest. Koolijuht tõi oma kooli esile kui kohta, kus on head inimsuhted, sõbralikkus ja kristlik väärtuskasvatus ning inglise keele süvaõpe. Oluline on seal koolis ka muusika ja ladina keel. Meil õnnestus külastada ka laulukoori proovi, kus lisaks muule lastekoorirepertuaarile laulsid juba esimeste klasside lapsed peast ladinakeelset Vatikani hümni.

Viimase koolikülastusena jõudsime Tartu Luterlikku Peetri kooli, mis on samuti kristlik erakool ja -lasteaed, aga loodud alles 2013 aastal. Kooli osas õpib seal hetkel vaid 18 õpilast (kes kõik mahuvad koos sööma väiksesse kooli kööki), lasteaed on kolm korda suurem. Selle kooli juht Tarvo Siilaberg ning õppealajuhataja Külvi Teder rääkisid sellest, kuidas erinevalt pajudest teistest erakoolidest, mis on loodud lapsevanemate algatusel on nende kool alguse saanud sama maailmavaadet jagavate pedagoogide poolt. Kool paneb hästi suurt rõhku õpilasekesksele lähenemisele, süvendatult õpetatakse saksa keelt, eripärasteks aineteks on meedia- ja suhtelmisõpetus ning usuõpetus. Väga meeldis meile kuulda nende arusaamisest õppimisest, õpilase aktiivsuse ja oma õppeprotsessi eest vastutamisest. Noored Kooli nägemuse ja väärtustega oli seal palju ühist. Lähemalt saab lugeda nende paljudest arvamusartiklitest, mida kooli juhtkond ja personal on kirjutanud ja mis on leitavad siit: http://www.luterlik.edu.ee/node/125

Õhtu lõppes Avita kirjastuses innustava ülevaatega, mille tegi Ihastesse plaanitava uue kooli eestvedaja Kadri Sõrmus. Tehti plaane, kuidas koos edasi minna, kuidas ühendada uue kooli loomisest huvitatute jõud ja nõu. Igaüks pani päeva lõpuks kirja oma järgmised sammud uuenduslike koolide teemal.

Jääme siis ootama, et sammud ka astutud saaks!

Jalajäljed uue kooli rajal

Jalajäljed uue kooli rajal

 

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga