Jana Adari Narva linnalaagris

Teooria versus praktika2 minuti lugemine

Teooria versus praktika, kumb on olulisem? Või peaks pigem küsima, kui palju teooriat ma vajan enne praktikat?

Suve alguses, enne linnalaagrit, tundsin end kui kala kuival maal – täiesti võõras keskkonnas ahmides endasse teooriat, päris täpselt aru saamata mida, milleks ja kuidas teen. Armsad tuutorid ja meeskonnaliikmed aitavad sind, et oleksid valmis uues teadmistemeres sujuvalt ujuma. Õpid usinasti ja valmivad töökavad, tunnikavad ning õppematerjalid. Enesekindlus tõuseb, silmadesse tuleb taas sära ning oled valmis maailma vallutama…

Ja siis tuleb argipäev, ehk 12 vahva tegelase õpetamine Narva linnalaagris, mille käigus mõistad plaanide paikapidamatust, sest teoreetiliselt ei osanud sa ette näha, et:

  • mõned õpilased ei oska üldse eesti keelt;
  • teema on liiga raske ega vasta õpilaste tasemele;
  • tasemekaardistus ei tööta nii nagu sa mõtlesid, sest ei osata kirjutada;
  • ühtse meeskonna loomisele kulub oluliselt rohkem aega;
  • kõik õpilased ei taha enda isiklikku lauamängu valmistada;
  • tuleb siduda ise kõik kaltsunuku tegemiseks vajalikud sõlmed (sest õpilased veel ei oska sõlme teha), ehk siis 12 x 4….
  • savist mängunupud lagunevad laiali (sest sa ei öelnud, et teeme kõik ühest tükist koosneva looma :)), seega tuleb uued nupud leiutada;
  • jne jne
Voolime savist. Foto: Jana Adari

Voolime savist. Foto: Jana Adari

Kõikidest tagasilöökidest hoolimata leiad endas siiski niipalju jõudu, et ei loobu oma projektist (lauamäng „Eesti rahvakultuur“) ja tuginedes eelnevalt õpitud teooriale ning tuutorite abile, kohandad teemat, tegevusi ja õppematerjale õpilastele vastavaks. Ja kui oled raskeima osa ületanud, on käes preemiate ehk rõõmu aeg. Su klass töötab sõbralikult koos, keegi ei tülitse ega kakle. Näed õnnelikku arusaamist õpilase silmades, kui ta mõistab, kuidas jõuab või tema leivale. Valmivad mängud, rahvustoidud ja paraneb õpilaste keeleoskus. Oled väsinud, aga õnnelik, et saate koos hakkama!

Kogu selle protsessi käigus mõistad, kui hästi on programmi ettevalmistuskoolitus üles ehitatud (teooria põimub praktikaga parimal moel) ja kui palju sa ise tänu sellele arened. Ehk siis jõuame alguses esitatud küsimuse vastuseni. Jah, teooria on vajalik, kuid ainult käsikäes praktikaga. Olulised on mõlemad, vajad teadmisi, et teha praktikas õigeid otsuseid ning praktikat, et kinnistada teooriat. Kui palju teooriat on paras? Sellele küsimusele vastuse leidmise teekond on veel ees….

Lauamängude valmimine. Foto: Jana Adari

Lauamängude valmimine. Foto: Jana Adari

Või valmistamine ja suupistete tegemine vanemateõhtuks. Fotod: Jana Adari

Või valmistamine ja suupistete tegemine vanemateõhtuks. Fotod: Jana Adari

Tehtud töö eest parim auhind mis olla saab. Foto: J. Adari

Tehtud töö eest parim auhind mis olla saab. Foto: J. Adari

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga