“Te ei saa selles kindel olla!”2 minuti lugemine

Ma tänan oma õpilasi nende järjepideva pingutuse eest, et kasvatada minus kartesiaanlikku kahtlust. Ausalt üles tunnistades, siis on neil õigus – vähe leidub selliseid asju (kui üldse), milles ma saan olla täiesti kindel.

 

Ma arvan, et õpetan neile inglise keelt, aga ma ei saa selles kindel olla.

Ma arvan, et olen andnud endast parima, aga ma ei saa selles kindel olla.

Ma arvan, et muna oli enne kana, aga ma ei saa selles kindel olla.

 

Ma arvan, et kõik läheb hästi. Aga ma ei saa ka selles kindel olla.

 

 

Ühe õppeaasta jagu õpetamiskogemust on toonud kindlasti kaasa rohkem kahtlusi kui kindlustunnet. Pidevas performance anxiety seisundis viibimine on olnud närvesööv; samas on just seesama ärevus hoidnud mind joone peal ja ei ole lubanud mul end liiga lõdvaks lasta. Siiski on hetkel veel keeruline eristada edulugusid totaalsetest läbikukkumistest. Aeg annab tehtud ja tegemata töödele, öeldud ja ütlemata sõnadele uued värvid ja varjundid. Mustvalgeks ei jää miski ning kõik see, mis ma olen õigesti teinud, ja kõik see, mis ma olen valesti teinud, kandub edasi. Aga kellele, kuidas ja mil kujul? Selles ei saa ma kindel olla.

 

Vahest kõige olulisem, mida see üks õppeaasta on mulle andnud, on teadmine, et kui miski muu ei loe, kui mitte miski muu ei lähe korda, siis inimene loeb ja inimene läheb korda. Või vähemalt peaks nii olema. Tema on fookuses ja kõige keskmes. Olgu selleks inimeseks siis kas õpilane, töökaaslane, pereliige, sõber või mina ise. “Minu inimesed, minu inspiratsioon,” nagu ütleb Chalice. Kõik, mis ma teen või teinud olen, on neile. Kuid kas saan selles kindel olla?

 

Ma jätkan õpetamist, jätkan läbikukkumist ja õnnestumist, jätkan ka kahtlemist ning loodan, et kordaminekuid on olnud ja on tulemas rohkem kui eksimusi.

 

Aga ma ei saa selles kindel olla.

 

Noored Kooli õpetajad Kostivere Koolis - inglise keele õpetaja Marju Tannberg ja matemaatika õpetaja Tiina Lind

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga