Berit Puidet

Õpetaja 9 mütsi3 minuti lugemine

Olgu, sa oled õpetaja. Aga mida sa täpsemalt teed? Sa lähed hommikul kooli ja…? Ma olen viimasel ajal pidanud sellele küsimusele palju vastama ja ausalt öeldes on seda raskem teha, kui võiks arvata. Hunt Kriimsilm oli oma soni ja üheksa ametiga küll aukartust äratav tegelane, aga õpetaja vastu ta ei saa. Siin on mõned mütsid, mida õpetaja päeva jooksul pähe proovib.

Suhtekorraldaja müts. Õpetaja töö ei piirdu ainult klassiruumiga. Hea õpetaja on ka meisterlik ürituste korraldaja ja reklaamiinimene. Jõulupeost projektide kirjutamiseni – mida tihedamini õpetaja seda mütsi kannab, seda parem. Kool ei ole muust maailmast eraldatud ja mida rohkem me oma uksed vanematele, kogukonnale ja koostööpartneritele avame, seda parem.

Keeletoimetaja müts. See pole kindlasti mu lemmikpeakate, aga õpetaja võiks alati meeles pidada, et tema keelekasutus peab olema selge ja neutraalne ning tema tööjuhendid arusaadavad. Komareegleid võiks ka teada.

Diplomaadi müts. Kui õpetajal on peas diplomaadi müts, esindab ta mitte ainult ennast, vaid ka oma kooli, mõnikord oma piirkonnakoole, oma õpilasi ja kolleege või Noored Kooli programmi. Diplomaat on korrektne, viisakas, osav läbirääkija ja usaldusväärne koostööpartner. Uhke peakate!

Sisekujundaja müts. Mõnikord on õpetaja kapinihutaja ja laualiigutaja. Õpetaja ülesanne on luua oma klassiruumis õppimiseks võimalikult head tingimused ja mõnus meeleolu. Klassi ruumikasutus peab olema optimaalne, lauad paigutatud nii, et kõigil oleks hea ja klassiruumi seinad on kujundatud materjaliga, mis toetab õppimist.

Kuldvillaku müts. Õpilased ootavad õpetajalt palju. Õpetaja on nende silmis elav sõnaraamat ja entsüklopeedia. Võib juhtuda, et kell on 8.32, sa ei ole veel hommikukohvi jõudnud juua ja tagareast tuleb hoop: “Õpetaja! Miks kutsutakse New Yorki Suureks Õunaks?” Sellistel puhkudel võtab õpetaja taskust guugeldamismütsi ja laseb seda ka õpilastel pähe proovida.

Psühholoogi müts. Kui sul on vedanud ja koolis tegutsevad igapäevaselt spetsialistid, kes seda mütsi sinu eest kannavad, jäävad sinu lahendada ainult pisemad igapäevaküsimused. Kui juhtud aga töötama väiksemas külakoolis ja sellist luksust ei ole, on sinu ja sinu kolleegide täita üks väga vastutusrikas ülesanne. See on üks keerukamaid rolle, millega õpetaja oma töös kokku puutub.

IT müts (doktorikraad eKooli ja Kahooti erialal). Selleks, et õppimine ei muutuks üksluiseks, kasutab õpetaja klassiruumis erinevaid infotehnoloogiavõimalusi. Õpetaja ei karda uuendusi ja püüab ajaga kaasas käia.

Motivatsioonikoolitaja müts. Kõige paremad õpetajad on need, kes ainealaste teadmiste kõrval suudavad sisendada oma õpilastesse enesekindlust, õpetada neile eesmärkide seadmist ja ajaplaneerimist. Teadmised on kasutud, kui õpilane neid rakendada ei oska.

Ja loomulikult on heal õpetajal alati tagataskus üks korralik ilmastikukindel juhi ja liidri müts. Õpetaja on hea meeskonnamängija, oskab oma meeskonnaliikmeid, nii õpilasi kui ka kolleege, suunata ja motiveerida ja teab, kuidas panna vajadusel terve meeskond ühise eesmärgi nimel töötama. Õpetaja julgeb võtta vastutuse oma töö eest.

Mütsianaloog aitab mul meeles pidada, et liiga palju rolle korraga on raske koorem kanda. Mõnikord on õpetajal peas nii palju erinevaid mütse, et laubal on juba higimull. Õpetajaks olemise nipp on oskus neid mütse kiiresti ja osavalt vahetada. Selleks, et üleliigset perspiratsiooni vältida, panen pähe ühe mütsi korraga, aga hoian ülejäänud alati tagataskus valmis.

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga