Õhtusöök Marite Seile’ga2 minuti lugemine

Eelmisel reedel oli kiiretel reageerijatel võimalus kohtuda Marite Seile’ga, kes on Läti sõsarorganisatsiooni Iespējamā misija eelmine tegevjuht ja ka eelmise valitsuse haridus- ja teadusminister. Külas oli ka Leedu sõsarorganisatsiooni Renkuosi mokyti! üks asutajatest Eglė Pranckūnienė, kes on Eestis tegemas oma doktoritööd.

Marite on pikalt olnud õpetaja, aga vahepeal tegutses ka ärimaailmas. Tuli haridussse tagasi lootusega, et IM ägedate inimestega koos saab lahendada haridusprobleeme, mis varem näisid täiesti ületamatud. Siis aga pakuti talle võimalust mõjutada Läti haridusmaastikku ministri rollist. Marite võttis mõtlemisaega, aga taipas peagi, et kui ta sellest pakkumisest kinni ei haara, ei saa ta enam edaspidi haridusministri ust kulutada oma erinevate ettepanekute ja palvetega. Ja nii saigi temast minister, kelle portfellis on haridus, teadus, sport ja kosmos.

Marite maalis ministri argipäevast üsna sünge pildi: pikad ja intensiivsed päevad, mil puudub kontoll oma kalendri üle, ja palju inimesi, kes kõik tahavad midagi. (Kõlab nagu NK osaleja tavaline päev, eks?) Siiski, oli ka edu ja rõõmu. Ta kuuleb nüüd tihti teiste suust loosungeid, mida tema totruseni korrutas, sh ka seda, et iga laps suuda õppida ja iga laps väärib väga head haridust. Seda loeb ta oma suurimaks õnnestumiseks. Ta õppis ära kunsti, kuidas kasutada sagedasi telekapurgis esinemisi oma sõnumite edastamiseks mitte lastes enda segada ajakirjanike küsimustest.

Marite suurim väljakutse oli õpetajate töötasu teema. Nimelt, Lätis on selline süsteem, et õpetajate töötasu kujuneb vastavalt sellele, kui suur on kool. Ja nii saavad väiksemate koolide õpetajad väiksemat palka ja suuremate koolide õpetajad suuremat palka. See viib suurema kihistumiseni ja haridusliku ebavõrdsuseni, millega tema leppida ei saa. Häda oli ka selles, et kujunenud olukorra muutmiseks oli vaja kellegi palka vähendada ja see ei kipu hästi minema. Maritet hoiatati, et see on poliitiline enestapp, aga ta võttis teema siiski üles. Tema ei muretse järgmiste valimiste ja reitingute pärast. Aga läks hoopis teisiti – valitsus kukkus enne.

Marite soovitab soojalt noortel poliitikasse minemist. See on juhtimise äärmuslik, kõrgeim ja keerukaim tase, sest minister on kogu aeg mitme tule vahel: partei, valijad, ametnikud, huvigrupid, lobistid jne. Ta loodab, et muutub see, kuidas poliitika toimib ja et rohkem hakataks rääkima väärtustest ja asjadest, mis on päriselt olulised – näiteks haridusvaldkonnas sellest, mis kasu õpilane sellest kõigest saab. Ta on ka veendunud, et tema mõju poliitikas oli suurem kui kolmandas sektoris tegutsedes.

Marite õppis selle 1 aasta ja 3 kuu jooksul palju: usaldama totaalselt oma meeskonda, huvigruppidega läbipaistvalt suhtlema, 20-minutilist uinakut tegema 14 minutiga ja väärtustama isikliku autojuhi olemasolu. Kõige olulisem on aga meeles pidada, miks teed seda, mida teed, ja mida tahad saavutada. Soovitab mitte võtta elu väga tõsiselt – naudi ennast ja oma rolli, mängi, naudi võimalust mõjutada elu positiivses suunas, ära kiirusta ja katseta oma piire!

Maria Kurisoo

NK 1. lend

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga