NK vilistlaste I ajutrust uurib Teach for All võrgustiku kogemusi2 minuti lugemine

Kutsusin paar nädalat tagasi meie vilistlasi üles ühinema ajutrustiga. Üleskutse oli lihtne – koolitusjuht vajab abi, et läbi töötada materjale Teach for All võrgustiku koolitusprogrammide kohta. Selleks, et 8. lend saaks võimalikult hea koolituse, on oluline taaskord üle vaadata, kas on midagi, mida saame teistelt riikidelt õppida. Lihtsalt ülevaateks ja meeldetuletuseks tuletan meelde, et Teach for All võrgustikku kuulub praegu 32 programmi, mis olemuselt viivad ellu sama mudelit kui Noored Kooli, kuid ülesehituselt võivad olla küllaltki erinevad. Kõige vanemad riigid selles võrgustikus on (vanuse järjekorras) USA, UK ja Eesti.

Listikirja ja väikse individuaalse mõjutamise tulemusena leidsin täpselt õiged inimesed, et süveneda Bulgaaria, UK, USA, Mehhiko ja Austraalia kogemustesse. Tundub, et huvipakkuv oleks ka India, aga hetkel pole selle riigi uurijat/süvenejat veel leidnud (nii et ajutrustis on veel üks “vaba” koht). 

Iga riigi puhul on arutluses järgmised punktid:

a) selle riigi üldine kontekst (millised hariduslikud probleemid? Kus on nende ebavõrdsus? Kui võimalik, siis nt. miniatuurne ülevaade PISA tulemustest – et luua võrdlust Eestiga jne)

b) Nende programmi üldine ülesehitus (kui pikk on suvekool, mis teemasid käsitletakse ja milla, kas 2 aasta jooksul on ka koolitused või ainult mentorlus? Millist tuge osalejatele üldse pakutakse? Kas/kuidas tagatakse Teaching As Leadership kompetentside areng.

c) 2(-4) kõige olulisemat positiivset aspekti, mida võiks kaaluda meie koolituses ka kasutada/arvestada.

Esimesel kohtumisel 17.12 rääkis Sandra Lillemaa (2. lend) Bulgaaria koolitusprogrammist ning Kärt Toomel (3. lend) tegi sissejuhatuse Teach Firsti massiivse kogemustepagasi ja detailselt dokumenteeritud tegevuste radadele. Oli huvitav nii üldgeograafiliselt kui ka konkreetselt koolituse arendamise seisukohast. Tundub, et kõige olulisemad õppetunnid Bulgaariast puudutavad liidrikoolitust (nt. on Bulgaarias osalejatel mentorid erasektorist, kes aitavad osalejatel programmi käigus avada võimalusi “elus pärast programmi”) ning Teach Firsti puhul jäi esialgu kõlama koolipoolse toe intensiivsus ja loomulikkus (kuidas selle suunas liikuda, on esialgu veel väike pähkel).

Järgmine tunnine kohtumine toimub suure tõenäosusega  jaanuari esimesel täisnädalal mõnel tööpäeva õhtul (algusega 17.00 Telliskivi 60A), aga aeg on veel osalistega kooskõlastamisel (kindlasti jõuavad täpsustused ka siia). Need kokkusaamised on NK kogukonna huvilistele lahkelt avatud – seega, kel janu, sel jalad! Liituda võib nii füüsilises reaalsuses kui ka digitaalses ruumis (Skype’i kaudu). Kui soovite seda viimast võimalust kasutada, siis andke mulle sellest eelnevalt teada. Järgmisel kohtumisel tutvume kindlasti Austraalia koolitusega, loodame jõuda tegeleda ka Teach Firsti, TfAmerica ja Ensenja por Mexico koolitusplaanidega.

Suur tänu kõigile vilistlastele, kes oma vabast ajast ja ülevoolavast entusiasmist on otsustanud kaasa lüüa!

NK koolitusjuht, Helene

helene.urva[at]nooredkooli.ee

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga